BBQ Sauces & Marinades
Our range of BBQ sauces, marinades and seasonings are designed to give you maximum flavour, whether you're cooking outside on charcoal or grilling in your kitchen.
-
Roni B's Kitchen Filipino Style Ihaw Ihaw BBQ Sauce, 150ml
Roni B’s Kitchen Ihaw Ihaw BBQ Sauce delivers the smoky, savoury-sweet flavours of Filipino street food straight to your grill. Inspired by the vibrant ihaw-ihaw stalls found across the Philippines, this sauce is designed to recreate the unmistakable taste of charcoal-grilled meats enjoyed fresh...- £5.85
- £5.85
- Unit price
- per
-
Roni B's Filipino Labuyo Hot Chilli Sauce, 150ml
Roni B’s Filipino Labuyo Hot Chilli Sauce delivers bold, fiery heat rooted in one of the Philippines’ most iconic chillies. Made with siling labuyo—a small but intensely hot chilli—this sauce captures the sharp, punchy spice that is central to many Filipino dishes, balanced with...- £5.75
- £5.75
- Unit price
- per
-
Roni B's Filipino Style Banana Ketchup, 150ml
Roni B’s Banana Ketchup is a beloved Filipino classic, offering a uniquely sweet, tangy, and gently spiced flavour that has become a staple on Filipino tables. Made from ripe bananas rather than tomatoes, this iconic sauce delivers a smooth, fruity richness balanced with savoury...- £5.50
- £5.50
- Unit price
- per
-
Roni B's Kitchen Filipeno Garlic Chilli Paste, 190ml
Roni B’s Filipino Garlic Chilli Paste delivers bold, savoury heat built on the unmistakable aroma of garlic and the clean warmth of chilli. Deeply flavourful rather than aggressively hot, this paste reflects the Filipino approach to spice - layered, balanced, and designed to enhance...- £6.25
- £6.25
- Unit price
- per
-
Finca La Barca Oak Smoked Spanish Alioli, 115g
Creamy, garlicky and irresistibly smoky, Finca La Barca Oak Smoked Alioli is a luxurious Spanish sauce that transforms any meal into something really special. Finca La Barca are renowned smokers, based in Extremadura (the home of smoked paprika) this Alioli is made using their holm...- £3.99
- £3.99
- Unit price
- £3.47 per 100g
-
Tutto Calabria Authentic Calabrian Chilli Sauce, 250ml
Tutto Calabria’s Calabrian Chilli Sauce is made by crushing sun-ripened Calabrian chillies and preserving them with olive oil, garlic, salt and a touch of vinegar – no sugar, thickeners or artificial additives. The result is a rough, spoonable sauce rather than a smooth bottled...- £6.95
- £6.95
- Unit price
- £2.78 per 100g
-
Chimilove Chimichurri Sauce Medium, 165g
Chimilove Great Taste Award winning Chimichurri Medium brings you the perfect balance of bold Argentine flavour with just the right amount of heat. Born in Argentina and Uruguay, chimichurri has always been the go-to sauce for grilled meats, known for its punchy herbs, garlic,...- £5.25
- £5.25
- Unit price
- £3.18 per 100g
-
Chimilove Chimichurri Sauce Hot, 165g
Turn up the heat with Chimilove 3 Star Great Taste Award winning Chimichurri Hot, a fiery twist on the classic South American sauce. Chimichurri has long been the essential accompaniment to smoky, flame-grilled meats. This version dials up the chilli for those who like...- £5.25
- £5.25
- Unit price
- £3.18 per 100g
-
Halopenos The Original One, 200g
Halopenos sweet shredded jalapenos are utterly delicious, they are like little sweet, crunchy flavour bombs with a little kick of heat - they are sort of a cross between a relish a pickle and a sauce. Try them on just about anything but they...- £5.95
- £5.95
- Unit price
- £2.98 per 100g
-
Halopenos The Mango & Lime One, 200g
Halopenos Mango & Lime sweet shredded jalapenos are just delicious, small flavour bombs that go with just about anything. The Mango & Lime One is bursting with sweet mango flavours, perfectly balanced with a zesty lime twist and just the right amount of heat....- £5.95
- £5.95
- Unit price
- £2.98 per 100g
-
Shedletskys Bread & Butter Pickles, 300g
Shedletskys Bread & Butter Pickles are something to behold and probably the best pickles I've ever tasted - sweet, sharp, crunchy and lip smacking. They are perfect with burgers, sandwiches, summer BBQ's and cheese. Bread & Butter pickles date back to the 1920's when...- £5.95
- £5.95
- Unit price
- per
-
Shedletskys Original Kimchi, 350g
Shedletskys Original Kimchi is unpasteurised, additive free and a natural super food. It's fermented for 14 days and is packed with gut-friendly lacto bacteria. Think of Kimchi as a condiment, just like mustard or ketchup so eat it as a side dish with rice...- £7.50
- £7.50
- Unit price
- per
-
Shedletskys Curtido South American Sauerkraut, 350g
Shedletskys Curtido is a type of sauerkraut from El Salvador that adds a fantastic crunch and tastes amazing. The white cabbage as fermented for at least 18 days in a brine that's packed full of lime, fresh chillies and the distinct flavour of Mexican...- £7.50
- £7.50
- Unit price
- per
-
Kenko Japanese Mayonnaise, 500g
Like other Japanese Mayonnaises, Kenko Mayonnaise has a richer flavour than many European commercial brands. It's wonderful taste is only just being discovered here in the UK. Try Kenko Mayonnaise in sandwiches, coleslaw with sushi - it makes an amazing potato salad. Try it on your next burger and...- £4.35
- £4.35
- Unit price
- per
-
Beksul Bulgogi Sauce for Beef, 290g
Beksul Bulgogi Sauce for Beef is a ready-to-use Korean marinade made by CJ CheilJedang, South Korea's largest food company, whose Beksul brand has been a fixture of Korean home cooking since the 1960s. It's made specifically for bulgogi - thin-sliced beef marinated and then...- £3.50
- £3.50
- Unit price
- £1.21 per 100g
-
O'Food Bulgogi Marinade for Beef, 280g
Beef bulgogi is a popular Korean dish made of thinly sliced beef that is marinated in a sweet and savory sauce before being grilled or stir-fried. The marinade typically consists of soy sauce, sugar, sesame oil, garlic, ginger, and pear or apple puree, which...- £3.50
- £3.50
- Unit price
- per
-
Jimmy's Satay Sauce, 360g
Jimmy’s Sate Sauce is a rich, aromatic peanut sauce inspired by Southeast Asian street food flavours. Made with roasted peanuts and carefully balanced spices, it delivers a deep nutty taste with gentle heat and savoury complexity - probably the world's best satay sauce! Smooth...- £4.50
- £4.50
- Unit price
- per
-
Med Cuisine Shawarma Spice Blend, 130g
Shawarma is an iconic street food dish served from right across the Levant. It's generally made from slices of lamb or chicken that have been marinated using a wide range of spices, skewered and cooked over a vertical rotisserie. Made with a wide variety...- £2.95
- £2.95
- Unit price
- per
-
Taco al Pastor Seasoning, 142g
Sazon Natural Taco al Pastor seasoning is a great blend of guajillo chillies with onion, garlic, black pepper and sesame for a super quick and easy way to prepare your taco filling. Simply sprinkle over meat or vegetables, marinade for as long as you...- £4.25
- £4.25
- Unit price
- £2.99 per 100g
-
Mexican Adobo Seasoning, 142g
In Mexico, Adobo just means 'marinade' and Sazon Natural Adobo Seasoning is great on meat, poultry and fish. It's key ingredient is the celebrated Ancho chilli and this seasoning is great with beef, chicken or pork. Simply season, allow to marinade then grill or...- £4.25
- £4.25
- Unit price
- £2.99 per 100g







